Kullanıcı Girişi     |    English   |   Türkçe  
Forum\    Hazır yazılım yenilenirken bir de bunlar olabilir mi?

 Gönderen  Mesaj
hisar Sayın Teknoses Ekibi merhaba,

Öncelikle başlatmış olduğunuz böylesi bir sosyal sorumluluk üstlenme girişimi için size teşekkür ediyorum.

Yazılımın güncellenmekte olduğunu öğrendim. İhtiyaç duyulacak şu özelliklerin varlığı, akademisyenler ve akademik kariyer yapan öğrenciler için yeni yazılımın çok daha işlevsel olmasına ve çok daha yaygın biçimde kullanılmasına yol açacaktır:

1) Tarayıcıdan geçirilen akademik kitapların pdf formatındaki dosyaları tek oturumda okunamayacak belki haftalar boyu p kitaba devam edilecek veya birkaç kitap o haftalar boyu okunacaktır. Bu sürede bilgisayarlar veya tabletler kapatılıp açılacaktır. Yazılımda her bir kitap için kitap ayracı gibi bir işaretleme, kalınan yerden devam etme gibi bir özellik oldukça işe yarayacaktır. Aksi takdirde koca dosyaya her seferinde yeniden başlanacak ama bitene kadar dinlenmek mümkün olamayacaktır.

2) Akademik yazında çok büyük ağırlık İngilizce dilinde olduğundan, okumalar bu dili anadil olarak kullananlarca seslendirilebilir mi? Ya da teknolojik olarak böyle bir olanak sağlanabilir mi? Kitabı baştan sona birinin okumuş oması değil de dilin hecelerini seslendirmesi ve o hecelerin her kelime için ayrı ayrı birleştirilerek sese dökülmesi gibi? (Özür dilerim, teknik olarak hiç anlamadığım konular bunlar ama aklıma gelenleri sormak istedim.)

3) Dil seçenekleri her dosya için ayrı ayrı seçilebilir mi? Örneğin İngilizce bir pdf dosyası ile Türkçe bir pdf dosyasını aynı anda açık tutup, bir süre birini ve bir süre diğerini dinlemek üzere dosyalar arası geçişlerde tekrar tekrar dil seçimi yapmaya gerek kalmadan sadece mesela görev çubuğundan açık olan dosyaya tıklayarak bir dosyadan diğerine geçmek mümkün olabilir mi?

4) Dahası, dosyalardaki dili kendiliğinden tanıması ve o dilde okuması olası mıdır? Böyle bir işlevin kullanılması, Google'da olduğu gibi mutlaka internet erişimini gerektirir mi? İnternet erişimi gerekmeden olma şansı tabii ki muhteşem olurdu.

5) Dosyaları ve dosya içeriklerini sesli arama komutuyla bulmak, açmak, durdurmak, kapatmak, tekrarlatmak, kitap bölümünde birbaşka başlığa ya da bölüme atlamak olası mıdır?

6) Bu dosyaların sesli okumalarının ses dosyası halinde kaydı mümkün olabilecek midir?


Liste umduğumdan uzun oldu çünkü var olan yazılımı denemeden ama telefonla ekibinizle iletişim kurduktan sonra sıraladım. Umarım bunları yapmak kolaydır ve zaman almayacak türdendir.

Tüm emekleriniz için teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Eminim, arkanızda bu yaptıklarınızla hayatının bir bölümü kolaylaşan, bilgiye ulaşmakta engelli hale gelip de sayenizde depresyondan kurtulan pek çok insanın desteğini hissedeceksiniz.

Saygı ve selamlarımla.
     Site Haritası Araçlar Gizlilik İlkeleri